Komunikat prasowy

Aromatyczne i smaczne mięso? Naturalnie

2011-03-30
Aromatyczne i smaczne mięso? Naturalnie

Marynowanie, bejcowanie czy aromatyzowanie… Wiele nazw, ale finalny efekt zawsze taki sam: soczysta i aromatyczna potrawa. Niejednokrotnie nurtuje nas jednak pytanie: jak przygotować właściwą mieszankę? Nowe, naturalne Marynaty 2w1 Knorr raz na zawsze rozwieją wątpliwości związane z odpowiednim doborem ziół i sposobem na przygotowanie soczystego mięsa. Trzy warianty – do mięs, kurczaka i ryb znajdą zastosowanie zarówno w kuchni jarskiej, jak również wśród miłośników czerwonego mięsa czy drobiu. Szybko, smacznie i bez trudu, a wszystko bez dodatku konserwantów, sztucznych barwników i glutaminianu sodu.

Marynowanie bez kompleksów

W czym właściwie pomaga marynowanie mięs? Poprawia smak, sprawia, że staje się ono kruche i soczyste. Według tradycyjnych przepisów, marynowanie mięs powinno trwać jeden, a czasem nawet do trzech dni. Składniki marynaty przygotowuje się własnoręcznie: uciera w moździerzu, sieka drobno i dodaje ocet albo wino. Potem, zalewa się mięso i kilkukrotnie obraca, żeby nasączyć je tak przygotowaną zaprawą.

Dziś szukamy łatwiejszych i mniej pracochłonnych rozwiązań. Ale trudno jest nam zdecydować, jakich ziół użyć do konkretnego mięsa. Musimy pamiętać, że to właśnie odpowiednia mieszanka ziół i przypraw decyduje o sukcesie potrawy. Nowe marynaty 2w1 Knorr to kompozycja aromatycznych ziół i warzyw dobranych tak, aby podkreślić smak przyrządzanych mięs i ryb.

Trzy naturalne sposoby na soczyste mięso

Marynata do mięs z gorczycą i kolendrą podkreśli smak najpopularniejszych dań kuchni polskiej: pieczonego schabu, polędwiczek czy szynki. Dzięki podwójnemu zastosowaniu – również jako przyprawa – marynata nadaje się również do dosmaczania mięsa mielonego.

Druga wersja produktu, czyli Marynata do kurczaka 2 w 1 Knorr, to doskonała propozycja dla drobiu. Rozmaryn oraz pikantny pieprz cayenne urozmaicą smak kotletów, kawałków mięs dodawanych do ulubionych sałatek czy samodzielnie przygotowanego kurczaka z rożna.

Nie tylko dla miłośników mięs

Marynaty, często kojarzone wyłącznie z daniami z mięsa czerwonego lub drobiu, są również doskonałą przyprawą w kuchni jarskiej. Ryby zwykle marynujemy najkrócej i to głównie „na sucho” w przyprawach. Z naturalną Marynatą do ryb Knorr mięso ryby nabierze wspaniałego aromatu i zdecydowanego smaku. Wszystko za sprawą orzeźwiającej cytryny i pachnącego koperku.

Nowe, naturalne Marynaty Knorr można używać na dwa sposoby. Tradycyjnie – wystarczy dodać olej, obtoczyć mięso gotową mieszanką i odstawić na min. 30 minut. Drugim wariantem jest stosowanie ich w roli przypraw, posypując mięso tuż przed smażeniem lub pieczeniem. I to wszystko bez użycia moździerza i przy dużej oszczędności czasu.

Czysty smak natury

Każdy z nas lubi wiedzieć, co kryje się w jadanych na co dzień posiłkach. Marynaty 2 w 1 Knorr komponowane są z naturalnych przypraw w odpowiednio dobranych proporcjach. Możesz zobaczyć ich ziarna gołym okiem, bowiem składniki marynat nie są mielone na drobny proszek. Dzięki temu, każda przyprawa zachowuje swój unikalny charakter.

Dodatkowo Marynaty do mięs, kurczaka i ryb Knorr powstają z naturalnych składników. Nie zawierają glutaminianu sodu, konserwantów i sztucznych barwników.

Naturalne Marynaty do mięs, kurczaka i ryb 2 w 1 Knorr to propozycja dla smakoszy mięs i ryb, którzy nie chcą tracić czasu na długotrwałe zaprawianie. Znajdą one również wielbicieli wśród osób, które lubią nadać potrawie wyrazisty smak, jednak mają trudności z odpowiednim skomponowaniem mieszanek przypraw.

Proces marynowania z naturalnymi Marynatami do mięs, kurczaka i ryb 2 w 1 Knorr jest wyjątkowo krótki. Na 1 kg mięsa użyj 50 ml oleju lub oliwy, dodaj 3 łyżeczki naturalnej marynaty Knorr i odstaw na min. 30 minut. W przypadku przyprawiania, po prostu posyp mięso 3 łyżeczkami przyprawy. Proste, prawda?

Załączniki