Czosnek

0
284
5/5 - (1 vote)

Czosnek

-Czosnek

-Najostrzejsza ze wszystkich roślin cebulowych, o silnych właści-wościach grzybobójczych powszechnie uprawiana. Niezastąpiony dodatek do mięs, ryb, drobiu, warzyw, sałaty i sałatek, potraw z makaronu (spaghetti) i innych.

-Estragon

-Bardzo aromatyczna roślina uprawiana praktycznie w całej Europie, znana też pod nazwą bylicy głupich. Świeże liście i młode pędy (także suszone, choć mniej aromatyczne) świetnie wzbogacają i urozmaicają sałatki z ogórków, pomidorów, sałatki ziemniaczane, sosy do mięs (m.in. sos bearneński) oraz smak zup, potraw z ryb i warzyw. Wykorzystuje się je też w produkcji ziołowych serów.

-Gałka muszkatołowa

-Nasienie muszkatołowca korzennego uprawianego na Molukkach, Celebesie i Półwyspie Malajskim. Znakomicie „zaokrągla” smak potraw mięsnych (np. pasztetów), warzywnych, ziemniaczanych, pieczywa cukierniczego, sałatek owocowych, nalewek owocowych i korzennych, likierów, ew. czekolady do picia. Zamiast gałki można też stosować kwiat muszkatołowy, tzw. macis.

-Gorczyca

-Roślina uprawiana w wielu krajach, także w Polsce. Rozróżnia się gorczycę białą, sarepską i czarną. Służy do produkcji oleju spożyw-czego i technicznego, wyrobu musztardy (z wyjątkiem czarnej gorczycy) oraz do marynat (śledzi i innych ryb) i ogórków konserwowych.

-Goździki

-Suszone pąki kwiatowe, zrywane tuż przed kwitnieniem, goździ-kowca korzennego (zwanego też goździkowym drzewem lub jam-

-błusznikiem goździkowym), uprawianego na Molukkach, wTanzanii i na Madagaskarze oraz we wschodniej Afryce. Suszonych pączków, całych lub sproszkowanych, używa się do kompotów, kremów, likierów, pierników, czekolady, do marynat i pasztetów mięsnych oraz rybnych. Źródło: https://balticayachts.pl/spotkania-z-rdzennymi-spolecznosciami-zyjacymi-przy-wodzie/